Kto Ty jesteś? Anglik Mały

 

Decyzję o tym, że moje dziecko będzie miało brytyjski paszport podjęłam 8 lat temu, kiedy to czekałam w kolejce po wizę w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych Ameryki. Wyjazd do Nowego Jorku miał trwać 4 dni, załatwianie wizy zajęło mi 1 (opiszę, co i jak w jednym z kolejnych postów). W tamtym momencie możliwość podróżowania bez żadnych ograniczeń zdecydowanie była głównym powodem, lecz z biegiem czasu pojawiło się kilka kolejnych. Wiążąc się z moim Anglikiem, planując założenie rodziny świadomie decydowałam się na zapuszczenie moich korzeni tutaj już chyba na stałe. Dodatkowo będąc już w ciąży ( nadal debatując w głowie Polak czy Anglik) nasłuchałam się przeróżnych historii typu matka karmiąca w kolejce na dworze, czekająca na spotkanie w polskim konsulacie, na które musiała się umówić 2 miesiące wcześniej. Nie wiem może to trochę wyolbrzymiam, na szczęście nie musiałam się przekonywać na własnej skórze a to jest dokładnie, co tylko usłyszałam. Oczywiście to, że mój mąż jest obywatelem Wielkiej Brytanii znacznie ułatwiło sprawę, bo jedyne, co musieliśmy zrobić to:

– zrobić maluchowi zdjęcie – można nawet samemu w domu ważne jest, aby tło było białe ( zdjęcie musi być podpisane przez osobę, która zna rodzica, przez co najmniej 2 lata, jest obywatelem UK, mieszka w UK oraz musi wykonywać jeden z określonych zawodów – lista znajduje się na gov.uk

– wypełnić formularz, który można dostać na poczcie

-załączyć akt urodzenia

Koszty z tym związane to £46, jeżeli chcemy to za ok £8.75 pani na poczcie może nam wszystko sprawdzić (Passport check & send service) zanim wyślemy dokumenty, aby uniknąć ponownej, niechcianej korespondencji. W naszym przypadku wysłaliśmy formularz w poniedziałek paszport został przysłany w piątek, TAK w tym samym tygodniu. Nie jest to oczywiście gwarancją, że odbywa się to w tym terminie w każdym przypadku. Jeżeli zależy nam na czasie możemy wybrać np. opcję Fast Track service, lecz koszt wzrasta do £87.Moja sytuacja jest dosyć jasna, ale co zrobić, kiedy oboje rodziców są obywatelami krajów Unii Europejskiej a chcieliby uzyskać brytyjski paszport dla ich pociechy. Szukając odpowiedzi na swój temat dokopałam się do paru innych informacji i takie jest moje ich zrozumienie być może Wam się przyda.

Na stronie gov.uk wyczytałam kilka warunków, jakie spełniać należy nasze dziecko bądź my.

Dzieci urodzone między 02/10/2000 a 30 Kwietnia 2006 uzyskają brytyjski paszport tylko i wyłącznie, jeżeli rodzic miał zezwolenie na pobyt bezterminowy lub stały w momencie narodzin dziecka.

Dzieci urodzone po 30 kwietnia 2006, aby uzyskać brytyjski paszport w momencie narodzin przynajmniej jedno z rodziców musi zamierzać na stałe osiedlić się, lub pracować na terenie Wielkiej Brytanii przez minimum ostatnich pięć lat. Dowodem na to są P-60, ale Payslee’py, P-45 też mogą być wzięte pod uwagę (zadzwońcie najpierw na Passport Adviceline, aby się upewnić).Jak już uzyskacie wymagane potwierdzenia to należy dodatkowo:

W przypadku dzieci urodzonych w UK

– wypełnić formularz MN1

Załączyć:

– akt urodzenia

– paszporty rodziców

Zdaję sobie doskonale sprawę z tego, że moje doświadczenia są z przed 4 lat i tak się zastanawiam czy wiele się zmieniło od tamtego czasu…. Np. cały ten BREXIT?  Piszcie, dzielcie się tym co wiecie 🙂

Follow:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *