Tradycje Wielkanocne w Anglii

 

Święta już, a ja jak zwykle jeszcze w proszku. Zawsze marzą mi się świąteczne porządki z prawdziwego zdarzenia. Takie, gdy nigdy nieruszane szafki i przedmioty doczekują się jednorocznego dotyku szmatką lub odkurzenia za nimi. I chyba się nie wyrobię a z Młodym to już w ogóle jazda bez trzymanki. Moja mama, co roku mi powtarza, ze ona zawsze tak robiła, umęczyła się przed samymi obchodami a po kilku dniach i tak nie było nic widać. Jej pozostawało tylko uczucie satysfakcji, (że o dziwo zdążyła na czas) i zmęczenie.

Tak sobie pomyślałam, że skoro w tym roku Wielkanoc spędzamy w Anglii to pomyszkuję trochę w informacjach na temat tutejszych tradycji. Muszę przyznać, iż do tej pory nie przywiązywałam do tego większej uwagi. Robiliśmy to po polsku, Anglik jakoś nigdy nie miał nic przeciwko temu.

Easter

Wielkanoc wywodzi swoja nazwę od Eostre, anglo-saskiej bogini wiosny. Jest to czas, kiedy Angolki odpoczywają i celebrują to święto z rodzinami przez 4 dni. Większość po prostu pakuje walizki i ze względu na to, że dzieci mają ok 2 tygodni wolnego masowo wyjeżdżają na wakacje. Można powiedzieć, iż jest to swego rodzaju rozpoczęcie sezonu wakacyjnego.

Good Friday – Wielki Piątek

Zawsze uważałam, ze akurat w tym przypadku Polska powinna wziąć przykład. Mam na myśli ustawowo przyznany dzień wolny.

W tym dniu chrześcijanie upamiętniają ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa poprzez modlitwę. Tradycyjnie każdy stara się nie jeść mięsa, za to pochłaniania Hot Cross buns – Drożdżowe bułeczki z rodzynkami, ozdobione polewą w kształcie krzyża. Obowiązkowo jak sama nazwa wskazuje podawane na gorąco i z masłem.

Easter Saturday – Wielka sobota

Dzień przygotowań, na ostatnią chwilę kupowania przecenionych czekoladowych jajek, zjeżdżającej się rodziny.

Easter Sunday – Niedziela Wielkanocna

Muszę przyznać, że nie spotkałam się jeszcze z Anglikiem, który pędziłby w tym dniu do kościoła na 5 rano. Cos, na co ja czekam z niecierpliwością z całej ich tej tradycji to czekoladowe jajka, którymi ochoczo się obdarowują. Wieki temu były to jaja gotowane i zdobione tak jak nasze. Z reguły rodziny zasiadają do stołu gdzie podawana jest Sunday Roast. Po sutym obiedzie w wielu domach odbywa się Easter Hunt, czyli szukanie jajek ukrytych przez zająca. Wieczory często kończą się na małym g&t w pubie.

Easter Monday – Wielkanocny Poniedziałek

Ostatni dzień z reguły spędzany jest w parkach, na spacerach, piknikach. Bardzo często w tym dniu odbywają się wszelkiego rodzaju koncerty, parady, wydarzenia sportowe itp.

A! Tak z obserwacji. Wiecie, jakimi Angolki potrafią być kartkowymi maniakami prawda? Ale jest to jedyne święto, w którym wysyłają ich mniej niż my w Polsce J Tak mi się wydaje

Bardzo jestem ciekawa jak to jest u was? Co kraj (region) to obyczaj.

Follow:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *